Zwierzęta domowe

Witaminy i suplementy w diecie

Witaminy i suplementy w diecie

Zdrowie psa jest zależne od wielu czynników, ale dieta niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych. Przecież od tego, co je pies zależy jego kondycja i energia – dokładnie tak jak w przypadku ludzi. To oznacza, że w karmie dla psa powinny znaleźć się wszelkie składniki decydujące o tym, czy organizm czworonoga będzie prawidłowo funkcjonował. Najlepsze karmy na rynku, a więc te polecane przez weterynarzy i hodowców zawierają dużą ilość cennych witamin i minerałów, które są nieodzowne psom bez względu na wiek i rasę.

Może się jednak zdarzyć, że u pieska będzie występował niedobór któregoś z ważnych składników i podstawowa dieta nie wystarczy, aby go zniwelować. W takim układzie warto sięgnąć po któryś z dostępnych w sprzedaży suplementów, a więc preparatów zawierających koktajl witamin i minerałów o zwiększonym stężeniu. Wyroby tego rodzaju są dedykowane zarówno psom, jak i kotom. Zapewniają piękną sierść, zdrowe oczy, mocniejsze kości i poprawę ogólnej kondycji i witalności zwierząt.

Jak we wszystkim, tak i w suplementacji trzeba zachować umiar. Psom grozi bowiem to samo, co może spotkać ludzi. Zbyt duża ilość witamin oraz minerałów w diecie może prowadzić do hiperwitaminozy, czyli nadmiaru tych substancji w organizmie. Gdy jest ich za dużo, mogę one negatywnie wpływać chociażby na układ moczowy i trawienny.

Dlatego podawanie suplementów powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą weterynarza i zgodnie z jego wskazaniami. Wtedy możemy być spokojni o dobre efekty i o to, że stan zdrowia pupila utrzyma się we właściwych ramach.

Udostępnij

O autorze