Zwierzęta domowe

Wierny przyjaciel

Wierny przyjaciel

Bardzo wiele napisano i powiedziano na temat więzi łączących psy z ludźmi. Wszak doskonale znamy powiedzenie mówiące, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie bez powodu kultura przypisała mu taki status. Od wieków psy towarzyszą nam w rozmaitych czynnościach.

Bardzo łatwo nawiązać z nimi bliższe relacje, które czasami idą tak daleko, że czworonogi zyskują pozycję członków rodziny. Gdy coś im dolega, wszyscy koncentrują na nich swoją uwagę i szukają sposobu na to, aby im pomóc. Bywa, że rozgrywają się na tym tle dramaty. Śmierć pupila może być przeżyciem traumatycznym dla wszystkich domowników, zwłaszcza wtedy, gdy zwierzę towarzyszy ludziom od wielu lat.

Emocje, które się wtedy pojawiają mają charakter szczególny i nie da się ich zlekceważyć. Każdy z właścicieli psa może zrobić wiele, aby przedłużyć wspólne chwile z nim spędzone. Trzeba dbać o psy między innymi poprzez odpowiednio dobraną dietę pupili, ale także zapewnić im optymalną opiekę weterynaryjną. Ważna jest też atmosfera, w jakiej pies żyje.

Przyjaźń jaka rodzi się pomiędzy ludźmi i psami znalazła swoje odbicie również w kulturze masowej. Utrwalony wizerunek psa jako doskonałego towarzysza człowieka sprawił, że motyw ten jest często eksploatowany w literaturze i filmie. Nie musimy jednak iść do biblioteki ani do kina, żeby doświadczyć tego wyjątkowego uczucia. Wystarczy, że spojrzymy na swojego pieska, a jeśli jeszcze go nie mamy, możemy to w każdej chwili zmienić.

W schroniskach czeka wszakże mnóstwo zwierząt spragnionych własnego, pełnego miłości domu.

Udostępnij

O autorze