Miejsca

Podróże na Jasną Górę

Podróże na Jasną Górę

Jasna Góra w Częstochowie to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, które ma wręcz zasięg międzynarodowy i przyciąga turystów z całego świata. W 1994 roku obiekt ten został wpisany na listę pomników historii.

Jasna Góra, a dokładniej zespół klasztorny paulinów na Jasnej Górze, to miejsce kultu maryjnego. To właśnie tam znajduje się Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który za cudowny uważają wierni kościoła rzymskokatolickiego oraz prawosławia.

„Czarną Madonnę” otacza wiele legend, które mają świadczyć o jej nadprzyrodzonych mocach. Najstarsze z nich sięgają jeszcze czasów średniowiecza, a dokładniej wojny z Tatarami, w której zwycięstwo miał zapewnić Polakom właśnie ten święty obraz.

Podobną rolę dzieło odegrało ataku Szwedów na Jasną Górę w połowie XVII wieku. Po wygranej król Jan Kazimierz, polecił Polskę opiece Matki Bożej, nazywając Ją Królową Polski.

W 1904 roku papież Pius X zatwierdził święto Matki Boskiej Częstochowskiej, które odbyło się po raz pierwszy 29 sierpnia 1906 roku.

Udostępnij

O autorze