Akcesoria sportowe

Plecaki turystyczne

Plecaki turystyczne

Trudno wyobrazić sobie wyprawę w góry czy do lasu bez plecaka. To zawsze lepsze rozwiązanie niż przemierzanie górskich ścieżek na przykład z torbą podróżną. Plecaki zdominowały zresztą nie tylko górskie ścieżki, ale także wiele innych miejsc, gdyż plecak przydaje się przy różnego rodzaju aktywności – podczas biegania czy jazdy na rowerze, ale także w trakcie wspinaczki. Powód jest prosty: plecaki turystyczne pozwalają nam dźwigać niezbędny ekwipunek czy prowiant na własnych barkach, dzięki czemu wszystko co potrzebne mamy blisko siebie.

Ale jak się okazuje, nie jest wcale tako łatwo wybrać odpowiedni plecak – dziś plecaki turystyczne różnią się między sobą wieloma różnymi cechami, dzięki czemu na rynku znajdziemy mnóstwo różnych modeli. W ten sposób każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Na co jednak zwrócić największą uwagę? Przede wszystkim na to, z jakich elementów się składa. Najważniejsza jest komora, gdyż to tam z reguły znajduje się najwięcej naszych rzeczy, natomiast prócz tego możemy wyróżnić także takie elementy jak:

  • komin – pozwala przedłużyć komorę, a co za tym idzie zwiększyć pojemność naszego plecaka,
  • klapa – jej zadaniem jest ochrona zawartości plecaka,
  • uchwyty lub troki – rozmieszczone są w różnych częściach naszego plecaka, a za ich pomocą możemy przymocować różne rzeczy, które nie zmieściły się do środka plecaka z różnych względów,
  • system nośny – składa się z pasa biodrowego, pasa piersiowego lub ewentualnie stelażu oraz szelek,
  • dodatkowe kieszenie – mogą pojawić się na bokach plecaka, ale też przy okazji dolnej komory.

Wszystko to ma duże znaczenie i nie jest wcale tak, że możemy kupić jakikolwiek plecak, a potem rozpocząć nasze przygotowania do wyprawy w góry. Tym bardziej, że plecaki turystyczne w znaczący sposób różnią się od zwykłych plecaków. Musimy pamiętać o wszystkich aspektach, które zadecydują o tym, czy będziemy czuli się komfortowo nosząc dany plecak. Pojemność komory czy wreszcie ilość dodatkowych kieszeni czy przegródek i rozmieszczenie troków zadecydują z kolei o tym, jak duży ekwipunek będziemy mogli ze sobą zabrać.

Dużo zależy również od tego, jaką dokładnie aktywność uprawiamy, gdyż znajdziemy plecaki wspinaczkowe, plecaki do jazdy na rowerze czy też plecaki trekkingowe. W ten oto sposób każdy miłośnik górskich wypraw – czy to na pieszo, czy rowerem – znajdzie plecak dla siebie.

www.mashupevents.pl

Udostępnij

O autorze