Aby zostać kierowcą busa, oczywiście poza posiadaniem odpowiednich uprawnień, w tym przypadku prawa jazdy, należy być osobą, która ukończyła, co najmniej 21 rok życia. Przewożenie pasażerów wiąże sią z bardzo dużą odpowiedzialnością, odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale za życie innych osób, które w ręce kierowcy na czas podróży powierzyły swój los.
Dlatego też dobrze, jeżeli kierowcą busa pasażerskiego zostaje osoba z dużym doświadczeniem, która niejedno już widziała a ilość godzin za tak zwanym „kółkiem” pozwoliła nabrać bogatego doświadczenia w tej kwestii. Jednakże, aby dbać zarówno o życie pasażerów ja i kierowców, a także innych osób, poruszających się w ruchu drogowym zastosowano odpowiednie przepisy narzucające rozwiązania, wymuszające na kierowcach odpowiednią ilość odpoczynku w czasie jazdy oraz mówiące o tym jak długo taka osoba może kierować pojazdem i ile czasu musi upłynąć zanim znów zacznie to robić.
Jazda ciągła jest nużącą, dlatego też wymaga chwili odpoczynku. Narzucone przepisy oraz grafik pracy kierowcy musi być przez nich respektowany, a dość częste kontrole właśnie tego aspektu ich pracy sprzyjają stosowaniu wspomnianych zasad, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo przewozów.