Przemysł

Kaiserliche Werft Danzig

Kaiserliche Werft Danzig

Cesarska stocznia znajdująca się w Gdańsku ma jedną z najciekawszych historii ze stoczni, które znajdują się na terenie obecnej Polski. W stoczni tej wybudowano pierwsze okręty wojenne, z których korzystali Niemcy, a po 1945 roku przekształcono ją w Stocznię Gdańską. Stocznia Cesarska była najważniejszym ośrodkiem, w którym budowano okręty wojenne wchodzące w skład floty cesarza niemieckiego podczas I wojny światowej.

Powstało w niej 46 okrętów podwodnych zwanych U-Botami. Po I wojnie światowej, która spowodowała również upadek monarchii w Niemczech zmieniono nazwę stoczni na Danzinger Werft. Od tego czasu stocznia zaczęła podupadać, gdyż zgodnie z zakazem Ligi Narodów nie mogła budować okrętów wojennych.

W tym czasie w stoczni powstawały przede wszystkim statki towarowe, holowniki i mniejsze statki. Podczas II wojny światowej i ponownym wcieleniu Gdańska do II Rzeszy Stocznia była eskploatowana podobnie jak za czasów wielkiej wojny. Tworzono w niej przede wszystkim okręty o charakterze wojennym, przede wszystkim U-Boty.

Udostępnij

O autorze