Transport

Ekstremalna podróż koleją

Ekstremalna podróż koleją

Gdy kolejny raz wsiadasz do pociągu, raczej martwisz się o miejsce w przedziale, a nie swoje życie. Tymczasem na świecie istnieją takie linie kolejowe, w których bezpieczne dotarcie do celu wcale nie jest oczywistością. Mocne wrażenia gwarantuje m.in. podróż peruwiańską linią poprowadzoną przez Andy.

Trasa, o której mowa powstała już pod koniec dziewiętnastego wieku, a jej stworzenie zajęło aż dwadzieścia lat. Jednak nie to stanowi o wyjątkowości podróży. Na pasażerów czekają tutaj mrożące krew w żyłach „atrakcje”. Pierwszą z nich są częste obrywy skalne. Wyobrażasz sobie, że patrzysz przez okno wagonu, a w Twoją stronę pędzą kilkutonowe skały? W peruwiańskiej kolei taki scenariusz jest całkiem prawdopodobny.

Jeśli myślisz, że skały coś może zatrzymać lub przetoczą się gdzieś obok, możesz się bardzo pomylić. Obrywy są częstą przyczyną uszkodzeń pociągów a nawet katastrof kolejowych w Peru. Co więcej, pociąg pobija rekord wysokości, gdy trasa sięga 4800 metrów n.p.m.

Powietrze jest wówczas tak rozrzedzone, że pasażerom podaje się tlen. Po drodze miniesz też kilkadziesiąt starych mostów.

pas drogowy ogrodzenie

Udostępnij

O autorze